„Tęsknota za Niepodległą” przedstawienie z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Tegoroczną, 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości  świętowaliśmy wspólnie z Polonia Ateńską w przededniu Narodowego Święta (10 listopada 2017 r.)
w sali teatralnej Kościoła Serca Chrystusa Zbawiciela. Na uroczystość przybyli  znamienici goście, a wśród nich Pani Ambasador RP w Atenach Anna Barbarzak.

 

 

Program wieczoru został zatytułowany: „Tęsknota za Niepodległą...”. Składał się z inscenizacji fragmentów dwóch pięknych tekstów polskiej literatury „Latarnika” Henryka Sienkiewicza oraz “Marcina Kozery” Marii Dąbrowskiej, traktujących o miłości Ojczyzny i tęsknocie za nią. 

W role postaci z noweli Sienkiewicza wcielili się niemal profesjonalnie uczniowie z kl.  III a i III b gimnazjum, natomiast bohaterów opowiadania Marii Dąbrowskiej mogliśmy podziwiać na scenie dzięki wspaniałym kreacjom uczniów z kl. V i VI b. Przedstawienie zostało wzbogacone krakowiakiem zatańczonym przez Szkolny Zespół Taneczny. Wzruszenie wywołane sugestywną, sercem dyktowaną, grą dzieci i młodzieży, dopełnione zostało pięknymi pieśniami patriotycznymi. Utwory takie jak  „Pierwsza Brygada”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Pierwsza Kadrowa” czy „Rota” zawsze wywołują łzy wzruszenia, a szczególnie Polaków, którym przyszło żyć z dala od Ojczyzny. Nic więc dziwnego, że kiedy zapalone zostały światła po zaprezentowaniu sceny finałowej, w której Marszałek Józef Piłsudski i wszyscy zgromadzeni na scenie artyści odśpiewali „Rotę”, wiele osób zgromadzonych na widowni nie kryło łez wzruszenia...

Cieszy fakt, że tak wiele serc kochających Polskę bije w Atenach!

Serdecznie dziękujemy Drogim Rodzicom za bezcenną pomoc w zorganizowaniu  uroczystości!

Organizatorzy: Edyta Karakotsoglu, Anna Sardis.

 

Krakowiak
język polski zawsze ważny
Marcin Kozera - czyli Szymon Kazatel
Kwiaty  "dla Niepodległej"