Dni Kultury Polskiej na nauczaniu uzupełniającym

     Motto: „Wisło, rzeko płynąca w przeszłość...” (K.K. Baczyński)

      W dniach od 25 do  27 maja 2017r. obchodziliśmy w naszej szkole doroczne  Dni Kultury Polskiej, które w tym roku  odbyły się pod hasłem Rzeki Wisły w związku z 550. rocznicą pierwszego wolnego flisu na Wiśle i ustanowieniem roku 2017 uchwałą Sejmu RP Rokiem Rzeki Wisły. 
Program  obchodów Dni Kultury na nauczaniu uzupełniającym  był  bogaty i różnorodny.

 WIĘCEJ...

      W piątkowe popołudnie (26.05.2017r.) nasze świętowanie rozpoczęliśmy od wysłuchania  finalistów konkursu recytatorskiego zatytułowanego „Poezja piórem polskich poetów malowana”, zorganizowanego przez pracowników biblioteki  szkolnej - panią Grażynę Adamidu i panią Anetę Piłat. Mieliśmy przyjemność podziwiać kunszt deklamatorski uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy zaprezentowali nam wybrane przez siebie utwory wybitnych polskich poetów.

 7 WIĘCEJ...

     Kolejnym punktem obchodów był program artystyczny oparty na legendzie o pochodzeniu Wisły pt. „Opowieść o Wiśle” w wykonaniu uczniów klas IIb i Va, których przygotowały do występu panie Agnieszka Gwizdała i Anna Sardis.

 

    Historia  o królu Beskidzie, jego żonie Boranie i ich  dzieciach przypomniała nam  bieg Wisły od jej źródeł pod Baranią Górą poprzez polskie wyżyny i niziny aż do jej ujścia w Bałtyku. Zatrzymaliśmy się na chwilę w głównych nadwiślańskich miastach, aby usłyszeć ich historyczne hejnały oraz kilka pięknych wierszy poświęconych tym  najstarszym  polskim  miastom.

Ostatnim punktem piątkowego programu była corrida ortograficzna dla dorosłych, zorganizowana przez panią Beatę Goralewską i pana Daniela Zatorskiego.W szranki z bykiem ortografii stanęli  Rodzice uczniów naszej szkoły i kolejny już raz udowodnili, że żaden byk – szczególnie ortograficzny – nie jest im straszny!

  Więcej...

     Obchody Dni Kultury Polskiej kontynuowane były w sobotę (27.05.2017r.).

Rozpoczęły się finałem konkursu recytatorskiego („Poezja piórem polskich poetów malowana”) dla uczniów, którzy uczęszczają na sobotnie zajęcia nauczania uzupełniającego.

Kolejnym punktem programu był OMNIBUS wiedzy o Polsce  „Kocham Cię Polsko”, czyli dobrze nam  już znany i bardzo przez wszystkich lubiany  turniej wiedzy o naszym kraju ojczystym. Jego organizatorkami były panie: Joanna Figura, Edyta Wiercińska i Alicja Wawrzynowicz.

 Więcej...

     O tytuł mistrza wiedzy o Polsce walczyli uczniowie z klas gimnazjalnych i licealnych wspierani wiedzą i doświadczeniem specjalnie na tę okazję zaproszonych gości! Walka była wyrównana i pełna emocji, a wszyscy uczestnicy wykazali się zarówno dużą wiedzą ( z historii, geografii i języka polskiego), jak i  doskonałym poczuciem humoru. Dzięki temu wszyscy dobrze się bawiliśmy, powtarzając i pogłębiając przy tym naszą wiedzę!

Tegoroczne  Dni Kultury Polskiej w naszej szkole dobiegły końca. Były one  bogate w różnorodne wydarzenia (zarówno na nauczaniu ramowym, jak i uzupełniającym) i bardzo inspirujące! Zgodnie z przyświecającą im ideą przybliżaliśmy sobie polską kulturę w nieco inny sposób niż robimy to na co dzień w czasie zajęć lekcyjnych. Każdy sposób jest dobry i ważny, ale ten „świąteczny” zwykle podoba się najbardziej! Tak było i tym razem!

Gratulujemy i dziękujemy  wszystkim uczestnikom!

Koordynator Dni Kultury Polskiej 
n. uzup. Anna Sardis