NARODOWE CZYTANIE W ATENACH

 

14 września  2018 r. do Narodowego Czytania przyłączyły się również Ateny. W bibliotece Zespołu Szkół mieliśmy zaszczyt gościć Panią Annę Barbarzak Ambasador RP w Republice Greckiej, która wraz z uczniami , nauczycielami i dyrekcją szkoły  włączyła się w akcję czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Spotkanie  było okazją nie tylko do zagłębienia się w lekturę ale również do wymiany poglądów , doświadczeń, odczuć  po odczytaniu kolejnych fragmentów powieści.

Społeczna akcja popularyzowania literatury polskiej objęte honorowym patronatem  Pary Prezydenckiej trwa od 2012 roku. Po tak wspaniałych dziełach jak „Pan Tadeusz” czy „Lalka” Bolesława Prusa, w setną rocznicę odzyskania niepodległości dzięki głosowaniu Polacy zdecydowali się na ostatnią powieść Stefana Żeromskiego - „Przedwiośnie”.

http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/uczestnicy-akcji/wydarzenie.html?idw=11060 

„W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi”. - Prezydent Andrzej Duda.