Spotkanie z Pierwszą Damą

W dniu 11 października 2019 r. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w akcji Narodowego Czytania w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach. Spotkanie to było dla społeczności szkolnej wydarzeniem wyjątkowym.

Pierwsza Dama powitana została przez dyrektora Panią Beatę Panagiotopoulou, uczniów nauczania uzupełniającego oraz przewodniczącą Rady Rodziców Panią  Małgorzatę Kulczyńską.

Do grona znakomitych gości zaproszeni zostali: Pan Jacek Gmoch – Przyjaciel Szkoły, Pani Lisa Kasteli – artysta plastyk, Ojciec jezuita Stanisław Łucarz oraz Prezydium Rad Rodziców nauczania ramowego i uzupełniającego. Uroczystość poprowadzili konferansjerzy z klasy II LO Angelika Dobrzańska i Daniel Jankowski.

Główną część spotkania, Narodowe Czytanie z Pierwszą Damą, poprzedziło wprowadzenie sztandaru ZS, odśpiewanie hymnu narodowego i przemówienie Pani Dyrektor Beaty Panagiotopoulou.

W Narodowym Czytaniu udział wzięli honorowi goście: Pierwsza Dama, Pan Jacek Gmoch, Ojciec Jezuita Stanisław Łucarz i uczniowie z klasy III szkoły podstawowej. Na tle obrazów Pani Lizy Kasteli, artystki od wielu lat współpracującej ze szkołą,  zabrzmiały słowa pozytywistycznej noweli “Dobra pani “ Elizy Orzeszkowej.

– Po raz pierwszy wśród lektur znalazły się utwory napisane przez kobiety, wybitne polskie pisarki – Elizę Orzeszkową i Marię Konopnicką – mówiła Małżonka Prezydenta. Podkreśliła jednocześnie, że spotkanie przypadło we wspaniałym czasie: nazajutrz po ogłoszeniu nazwisk laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wśród dwojga wyróżnionych znalazła się nasza rodaczka, Olga Tokarczuk.

Pierwsza Dama przypomniała, że 7 września 2019 roku, podczas inauguracji akcji Narodowego Czytania, padł  rekord pod względem liczby uczestników wydarzenia. – Na świecie czytano w prawie 200 miejscach w 31 krajach – powiedziała.

Po krótkim programie artystycznym składającym się z piosenek,  wierszy i tańców: polki bałamutki i hasaposerviko Pani Agata Kornhauser-Duda serdecznie i ciepło rozmawiała z młodzieżą z klasy III LO, pytając każdego z uczniów o plany na przyszłość i przygotowanie do matury w Warszawie, a następnie w sali projekcyjnej ZS odbyło się spotkanie z Radami Rodziców oraz zaproszonymi gośćmi.

Pierwsza Dama również wyraziła chęć aktywnego uczestniczenia w lekcji języka polskiego. Małżonka Prezydenta dołączyła do trzecioklasistów szkoły podstawowej, którzy podczas lekcji języka polskiego mówili o zbliżającym się Dniu Nauczyciela. Nauczycielem prowadzącym lekcje była Pani Lucyna Targońska.

Żegnając się z całą społecznością szkolną Pani Agata Kornhauser Duda zaprosiła uczniów na kolejne spotkanie do Pałacu Prezydenckiego, co jest wielkim zaszczytem.

Część artystyczną uroczystości przygotowały: Panie Edyta Karakotsoglou, Beata Goralewska.
Zespół Taneczny – Pani Grażyna Adamidu
Utwory muzyczne – Pani Jolanta Bałdos

 

Dekoracja:

twórczyni obrazów- Pani Liza Kasteli,
wystawa zdjęć pt: „Nasza obecność w Grecji”  – Pani Joanna Figura
wystawa prac plastycznych uczniów – Pani Danuta Szulg