Nasza akcja solidarności z Ukrainą …

       

 

W piątek 11 marca 2022 r. oraz w sobotę 12 marca 2022 r. odbyły się w naszej szkole symboliczne manifestacje solidarności z narodem ukraińskim, który od ponad dwóch tygodni przeżywa dramat wojny na skutek agresji Rosji na terytorium Ukrainy.

Jako społeczność Szkoły Polskiej w Atenach – uczniowie, nauczyciele, rodzice – chcieliśmy dać wyraz naszej duchowej łączności z cierpiącą Ukrainą oraz wysłać
w świat APEL O POKÓJ.

Podczas  sobotniej manifestacji obecni byli wśród nas dostojni Goście:

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Greckiej Pan Artur Lompart oraz Wicekonsul Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej – Pani Anna Maleta.

 

        

 

         

 

W swoim okolicznościowym wystąpieniu Pan Ambasador podkreślił wielką wartość i siłę ludzkiej SOLIDARNOŚCI okazywanej w chwilach nieszczęścia i próby.
Stwierdził, że my – Polacy potrafimy być solidarni z innymi, czego dowód daliśmy m.in. od samego początku wojny na Ukrainie, zapewniając schronienie w naszym kraju ponad milionowej rzeszy uchodźców.

Zwracając się do uczniów naszej szkoły Pan Ambasador Artur Lompart powiedział, że jest z nich dumny, ponieważ okazali swoją wrażliwość i współczucie pogrążonemu w tragedii wojny narodowi ukraińskiemu, podejmując spontaniczną akcję pomocy – zarówno w wymiarze  duchowym, jak i materialnym. Podziękował im za tę inicjatywę i zapewnił o wsparciu Ambasady w tej i podobnych akcjach, które służą pomocy ludziom dotkniętym krzywdą i cierpieniem.

Podczas manifestacji odmówiliśmy MODLITWĘ RÓŻAŃCOWĄ  w intencji pokoju na świecie, a następnie MINUTĄ CISZY oddaliśmy hołd poległym w obronie swojej Ojczyzny.

Spotkanie zakończyło się wspólnym zaśpiewaniem piosenki „Wojna jest zła!”

 

       

 

      

 

     

 

Kontynuacją akcji będzie dobrowolna zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy Ukrainie do specjalnie przygotowanej skarbonki „Solidarni z Ukrainą”
(włączenie się w inicjatywę Parafii Polskiej w Atenach),

a także zbiórka artykułów pierwszej pomocy (artykuły higieniczne, pokarm dla niemowląt, żywność długoterminowa, konserwy, bandaże, opaski uciskowe), które przynosić można do Kościoła Serca Chrystusa Zbawiciela, włączając się tym samym w trwającą już akcję pomocową Parafii Polskiej. (Artykuły gromadzone będą w kancelarii parafialnej po Mszach Świętych w języku polskim.)

 

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję!

Specjalne podziękowania kierujemy do Siostry Katarzyny Daraż oraz Siostry Nataszy Bukowskiej – inicjatorek akcji.

 

Oby wojna na Ukrainie jak najszybciej się skończyła!

 

Tekst: Anna Sardis             Zdjęcia: Jadwiga Wrona