Dni Polskiego Dziedzictwa w Szkole Polskiej w Atenach

 

 

           

Dni Kultury Polskiej wpisują się w wieloletnią szkolną tradycję. Projekt ten ma miejsce każdego roku pod koniec maja już od 25 lat. W tym roku były to dni szczególne, gdyż społeczność szkolna miała okazję włączyć się w obchody  Dni Polskiego Dziedzictwa zorganizowane z inicjatywy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach. Mottem tegorocznej uroczystości były słowa Jana Pawła II: ,,Pozostańcie wierni temu dziedzictwu, któremu na imię Polska!”

 

Na szkolną akademię przybyło wielu znamienitych Gości. Byli to polscy i greccy Przyjaciele szkoły. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in.:

Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji – Pan Sławomir Pyl, Burmistrz Dzielnicy Egaleo – Pan Janis Gikas, Przewodniczący Komitetu Szkolnego przy Urzędzie Miasta Egaleo – Pan Nikos Kavadias, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Egalio – Pan Aleksandros Karvunis.

 

                      

 

Niezmiernie miło było nam także gościć grupę studentów filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z ich opiekunami: Panią doktor Martą Rusek oraz Panią Klaudią Muchą – Iwaniczko, a także nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 w Egalio, którzy gorącym sercem wspierają działalność naszej szkoły.

Celem imprezy była promocja polskiej kultury w środowisku lokalnym –  zaprezentowanie naszym Gościom „próbki” polskości zawartej w dziełach poetyckich, polskich piosenkach czy tańcu narodowym… oraz integracja społeczności Szkoły Polskiej w Atenach z lokalnym środowiskiem greckim.

            

 

                          

 

Podczas akademii można było usłyszeć recytacje  utworów wielkich poetów romantycznych: Adama Mickiewcza, Cypriana Kamila Norwida i Julisza Słowackiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, a my – podczas obchodów Dni Kultury Polskiej –  nie  zapomnieliśmy o tym ważnym wydarzeniu. Niektóre utwory zaprezentowane zostały w dwóch językach: polskim i greckim,  m. in. fragmenty ,,Fortepianu Szopena” C.K. Norwida czy  ,,Grobu Agamemnona” J. Słowackiego.

 

                       

 

Podkład muzyczny do recytowanej poezji przygotował utalentowany  uczeń klasy drugiej szkoły podstawowej, który zagrał na pianinie utwory Fryderyka Szopena.
Natomiast uczennica klasy ósmej zachwyciła słuchaczy grą na skrzypcach.

                

 

                             

 

                  

 

Ze względu na greckich widzów na naszej uroczystości nie mogło zabraknąć wierszy greckich poetów.  Uczniowie klasy ósmej recytowali  fragment utworu  Konstandinosa Kawafisa pt. ,,Itaka”, natomiast uczennica klasy II liceum zaprezentowała utwór napisany przez współczesnego artystę, Greka żyjącego w Polsce, Aresa Chadzinikolaou.

 

 

W programie artystycznym wzięli udział  także uczniowie  z greckiej szkoły – Szkoły Podstawowej nr 1 Egaleo, którzy mimo wielu zajęć i obowiązków znaleźli czas, aby przybyć na uroczystość i uświetnić ją swoimi występami.  Pan Janis Theodorakis, nauczyciel z tej szkoły, zagrał na instrumencie „buzuki” , a uczniowie zatańczyli trzy tradycyjne tańce ludowe. Występ zamknął taniec „Syrtaki” w niecodziennym, symbolicznym  wykonaniu: przy udziale tancerzy z obu szkół – polskiej i greckiej.

 

              

 

               

 

                         

 

 

                         

 

         

 

Podczas Dni Kultury Polskiej zaproszeni Goście mogli wysłuchać piosenek w wykonaniu uczniów naszej szkoły  – m.in. ,,Taki kraj” oraz ,,Jestem Polką i Polakiem”, a także mieli okazję zobaczyć dekorację ,,żywe obrazy”, które przedstawiały znane postacie ze świata polskiej kultury, sztuki i nauki.

 

               

 

Podczas wydarzenia można było także obejrzeć wystawę „Poland – country of UNESCO World Heritage Sites” udostępnioną szkole przez Ambasadę RP w Atenach.

 

                        

 

              

 

Impreza została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez  środowisko polskie, jak i greckie, i z pewnością przyczyni się do zacieśnienia naszych wzajemnych więzi.

 

 

Tekst: Alicja Wawrzynowicz            Zdjęcia: Jadwiga Wrona