Od teorii do praktyki – czyli wycieczka integracyjna społeczności naszej szkoły na wyspę Eginę!

                   

W niedzielę 15 maja 2022 r. społeczność naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w wycieczce integracyjnej.
Uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły, a także nasi Goście – edukatorzy  z Warszawy i Poznania wybrali się wspólnie na przepiękną wyspę Eginę położoną w niewielkiej odległości od Pireusu. Wyspa Egina słynie z gajów pistacjowych i różnorodnych wyrobów pochodzących z pistacji…

 

                          

 

Po krótkim  – bo trwającym około godziny – rejsie promem  dotarliśmy do głównego portu na wyspie. Stąd autokarem udaliśmy się do malowniczo położonego na wzgórzu poza miastem monastyru – bazyliki pw. św. Nektariusza – współczesnego świętego prawosławnego, który żył na wyspie  Eginie i zmarł tam w 1920 r.

Monastyr  jest częstym miejscem pielgrzymek i odwiedzin lokalnej społeczności greckiej oraz turystów. Oprócz bazyliki zwiedziliśmy niewielki domek św. Nektariusza i kaplicę z Jego grobowcem.

 

                                

 

                               

 

Z kolei udaliśmy się do ruin starożytnej świątyni poświęconej greckiej bogini płodności i rolnictwa – Afai. Podziwialiśmy tę pochodząca  z V wieku przed naszą erą budowlę, która w czasach swojej świetności poszczycić się mogła aż 32 doryckimi  kolumnami. Sesja zdjęciowa na tle białych marmurowych ruin skąpanych w słońcu – z błękitnym niebem w tle – była dla nas prawdziwą radością!

Mieliśmy też możliwość zwiedzenia niewielkiego muzeum archeologicznego usytuowanego w pobliżu ruin.

 

                                     

 

 

                                  

Po zwiedzaniu przyszedł czas na relaks na piaszczystej, pięknej plaży w miejscowości Agia Marina…

Kąpiel, zabawa na plaży, posiłek w tawernie z widokiem na Zatokę Sarońską i rozmowy w plenerze  wypełniły nam przyjemnie popołudniowe godziny…                                                                            Czas na trochę się dla nas zatrzymał!

Na koniec podjęliśmy wspólne warsztatowe zadanie przygotowane przez naszego Gościa  – Panią Renatę Werpachowską – edukatora z Warszawy, która w piątek i sobotę prowadziła w naszej szkole warsztaty dla Rodziców i Nauczycieli na temat dialogu i  budowania relacji.

Tym razem naszym zadaniem było „zbudowanie” szkoły marzeń, czyli takiej szkoły, jakiej wszyscy – UCZNIOWIE, RODZICE, NAUCZYCIELE –  byśmy sobie życzyli. Zaczęliśmy od wyboru WARTOŚCI, które naszym zdaniem są w szkole najważniejsze. Z puli zaproponowanych  przez Panią Renatę propozycji mogliśmy wybierać swoje opcje: to, co ważne z punktu widzenia rodziców, uczniów, nauczycieli czy organu prowadzącego szkołę.

Wybraliśmy następujące wartości fundamentalne: BEZPIECZEŃSTWO, PRAWDA, SZACUNEK, ŻYCZLIWOŚĆ, AUTENTYCZNOŚĆ, INSPIRACJA, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, KREATYWNOŚĆ, RZETELNOŚĆ, ROZWÓJ, PRZYJAŹŃ…

Teraz potrzebne nam były jeszcze fundamenty materialne naszej szkoły… Ustaliliśmy, że budulcem może być cokolwiek znajdziemy w okolicy, np. kamienie, piasek, muszelki, patyki, gałęzie, kwiaty…

Zabraliśmy się ochoczo do twórczych prac budowlanych 🙂

A oto ich efekt…

 

                                       

 

                                               

 

Nasza budowla bardzo się nam wszystkim podobała!
Najcenniejsze było to, że każdy z nas dołożył swoją „cegiełkę” do jej powstania.
Każdy z nas miał swój udział w tworzeniu szkoły naszych marzeń…

A teraz powoli będziemy się  starali wcielać w życie przygotowany przez nas projekt!

 

 

                         

 

Wszyscy uznaliśmy, że wycieczka była bardzo udana i że spełniła swój cel – integrację naszego szkolnego środowiska…

 

 

Tekst: Anna Sardis      Zdjęcia: Jadwiga Wrona, Anna Wacławek