Wizyta studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

                

 

W dniach 27-28 maja  oraz 3-4 czerwca 2022 r. gościliśmy w naszej szkole dwie kilkunastoosobowe grupy studentów filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przybyli do Aten w ramach projektu PO WER „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja.”

Opiekunami grup byli pracownicy naukowi Katedry Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr Agnieszka Kania, mgr Klaudia Mucha-Iwaniczko, dr Elżbieta Piątek oraz dr Marta Rusek.

Nasi Goście obserwowali najpierw lekcje i uroczystości szkolne prowadzone przez nauczycieli Szkoły Polskiej w Atenach, a następnie sami prowadzili zajęcia z uczniami naszej szkoły.

Tematyka tych zajęć była bardzo różnorodna i opierała się na książkach dla dzieci i młodzieży współczesnych pisarzy, które studenci przywieźli ze sobą z Krakowa w darze dla  szkoły.
Wśród zaproponowanych  tytułów znalazły się m. in. „Czarny młyn” Marcina Szczygielskiego, „Bachor” Katarzyny Ryrych, „Tam, gdzie zawracają bociany”Joanny Jagiełło,
„Young Power” Justyny Sucheckiej, „Profesor Andrews w Warszawie” Olgi Takarczuk, „Która to Malala?” Renaty Piątkowskiej, „Listy w butelce” i „Moja babcia kocha Chopina” Anny Czerwińskiej -Rydel.

 

                

 

                  

 

                  

 

                 

 

Nowe twarze, ciekawe osobowości, nowe książki, nowe pomysły na lekcje – dużo zapału do pracy, dobrej energii i życzliwego uśmiechu – to w kilku słowach podsumowanie wizyty studentów UJ
w Atenach z naszego punktu widzenia! Uczniowie byli wprost zachwyceni „nowymi Paniami od języka polskiego”! 🙂

                    

 

                       

 

                        

 

                          

 

                

 

Mamy nadzieje, że również dla studentów praktyki te były ciekawym i owocnym czasem, który wzbogacił ich doświadczenie nauczycielskie  o kontakt ze środowiskiem  Szkoły Polskiej za granicą. Podsumowaniem pobytu były spotkania w gronie nauczycieli, podczas których dzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami i  odpowiadaliśmy wzajemnie na pytania, które zrodziły się podczas wspólnie prowadzonych zajęć.

 

            

 

Z radością zaprosimy studentów UJ ponownie i podejmiemy nowe, ciekawe zadania projektowe!

DZIĘKUJEMY ZA WSPANIAŁE KSIĄŻKI!

 

Tekst: Anna Sardis               Zdjęcia: Jadwiga Wrona

 

                          

 

 

Do pobrania