NARODOWE CZYTANIE – ATENY 2022

W piątek, 9.09 i w sobotę, 10.09, po pełnej wrażeń inauguracji  roku szkolnego, w zaciszu szkolnej biblioteki miała miejsce 11. edycja akcji Narodowego czytania.  Jako  że rok 2022 ogłoszony został  Rokiem Romantyzmu Polskiego,  lekturą był tomik poezji pt. Ballady i romanse A. Mickiewicza, który zapoczątkował w Polsce tę epokę.

Obecni na tym wydarzeniu goście: przedstawiciele Ambasady i Konsulatu RP,  reprezentanci kościoła i środowiska polonijnego, rodzice, uczniowie i nauczyciele z przejęciem i pełni wzruszenia odczytali fragmenty wybranych utworów, a były nimi: Romantyczność i Pani Twardowska.

 

                                           

 

 

                   

 

Funkcję gospodarzy spotkania pełniły: p. Anna Piłat (piątek) i p. Grażyna Adamidu (sobota).

 

                          

 

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcji Narodowego Czytania patronuje Para Prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser -Duda.

 

                            

                                   

 

Tekst: Anna Piłat            Zdjęcia: Jawiga Wrona