Uczniowie Szkoły Polskiej z wizytą w Muzeum Kultury Azji Mniejszej w Egaleo

Dnia 17 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły udali się do Muzeum Kultury Azji Mniejszej znajdującego się w Dzielnicy Egaleo.

Μουσείο Μικρασιατικού Πολιτισμού Αιγάλεω

Miejsce to prezentuje żywe wspomnienia Greków- emigrantów z Azji Mniejszej (Mikrasiaton), którzy  po wojnie grecko-tureckiej 1918-1922 zostali wypędzeni z miast Azji Mniejszej,
w których żyli do wybuchu tego konfliktu.

Uczniowie naszej szkoły oprowadzeni zostali przez Panią przewodnik ze Stowarzyszenia Potomków Emigrantów z Azji Mniejszej  po salach niewielkiego, ale bardzo starannie przygotowanego muzeum. Pani Athina opowiadała ciekawe historie emigrantów, opisując ich kulturę, tradycje i zwyczaje.

 

               

 

 

Podziwialiśmy zgromadzone eksponaty: sprzęt gospodarstwa domowego, wyroby artystyczne, zdjęcia, monety i wiele innych cennych pamiątek przywiezionych i podarowanych muzeum przez członków Stowarzyszenia  z różnych miejsc Azji Mniejszej.

 

                 

 

                   

 

                  

 

Atrakcją dla gospodarzy Muzeum były występy artystyczne uczniów naszej szkoły. Uczniowie klasy II zaśpiewali piosenki o szkole i miłości do nauczycieli, a uczennica klasy VIIIa Natalia Bystrek wystąpiła solo z nostalgiczną piosenką o tęsknocie za  Ojczyzną. Nie zabrakło również występu naszego Zespołu Tańca Ludowego, który pięknie zatańczył poloneza.

 

 

                                                      

 

Na koniec Pani Kierownik Anna Sardis podziękowała Organizatorom za zaproszenie. Wspólne zdjęcie z Panem Burmistrzem Egaleo zakończyło nasze spotkanie.

 

 

                                                             

 

 

                                                                    

 

                   

 

 

                                                    

 

 

Tekst: Danuta Szulga                       Zdjęcia: Anna Bystrek