DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I POLONIJNY DZIEŃ DWUJĘZYCZNOŚCI

,,CAŁE ŻYCIE  JEST  SZKOŁĄ’’ 14 i 15 października 2022 r. odbyły się w naszej szkole dwie uroczystości – Dzień Edukacji Narodowej i Polonijny Dzień Dwujęzyczności.    

Z powodu deszczowej pogody obchody te odbyły się wewnątrz budynku, a nie – jak zawsze – na placu szkolnym i podzielone zostały na „3 tury”,
w piątek jedna i dwie w sobotę.

                        

 

                          

 

 

Podczas części artystycznej uczniowie z klas: V i II LO  w piątek oraz  I, II, III i VI w sobotę wierszem i piosenką uczcili ten dzień i wyrazili wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie i nauczanie. Na zakończenie dzieci wręczyły nauczycielom własnoręcznie wykonane serduszka i świeże jabłka, jako symbol mądrości i obfitości. Następnie Dyrektor Szkoły Pani Anna Sardis w swoim przemówieniu podziękowała Nauczycielom i Pracownikom za ich pracę i trud.
Życzyła im sił, satysfakcji i wytrwałości w wykonywaniu zawodu, który jest służbą i misją.
Zwróciła się również do obecnych Rodziców zaznaczając, jak ważne dla funkcjonowania szkoły jest ich zaangażowanie  i twórcze działania. 

 

                      

 

 

                     

 

 

 

 

W sobotnie obchody osobiście włączyła się przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Świder prowadząc quiz muzyczny dla starszych uczniów. Tego dnia nauczyciele z inicjatywy Rady Rodziców zostali obdarowani kwiatami i słodkościami przygotowanymi przez Rodziców.

 

               

 

 

 

       W tym roku po raz pierwszy włączyliśmy się jako szkoła do oficjalnych obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Święto to obchodzone jest w trzeci weekend października przez setki instytucji, grup polonijnych, szkół polonijnych, mediów w wielu krajach na wszystkich kontynentach – wszędzie tam, gdzie Polacy postanowili zapuścić korzenie. Pomysłodawcą dnia języka polskiego jest organizacja DSNY Foundation – działająca w USA. Ideą święta jest przypomnienie nam Polakom zamieszkałym poza Ojczyzną o wartościach wynikających z dwujęzycznej edukacji i jej znaczenia w życiu Polonii, Polski i kraju, w którym mieszkamy.

Przekazując polonijnemu dziecku język ojczysty przekazujemy mu polskie korzenie, wzbogacamy jego osobowość i poszerzamy horyzonty w sposób wyjątkowy, otwierając przed nim furtkę do pełnej partycypacji w życiu Polski i Polonii w dorosłym życiu.

Jednocześnie wychowujemy pokolenie osób, które dzięki swej dwujęzyczności staną się w przyszłości najlepszymi, najefektywniejszymi ambasadorami i rzecznikami polskości w Grecji.

       W nawiązaniu do tego święta każda klasa przygotowała stoisko – wystawkę pt. ,,Polska”. Rodzice i uczniowie bardzo się zaangażowali i zgromadzili ciekawe, oryginalne polskie przedmioty. Poza tym uczniowie rozwiązywali quizy dotyczące geografii Polski, świąt, rocznic, legend. Z łatwością tłumaczyli zdania z języka polskiego na grecki i wypowiadali się na temat tego, co im daje dwujęzyczność.

GALERIA  ZDJĘĆ:

                               

 

 

                              

 

 

                                 

 

 

                                 

 

 

                               

 

                              

 

 

                                

 

                               

 

 

 

W ramach obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności Rodzice naszych uczniów zaproszeni zostali na spotkanie i prezentację pt. „DWUJĘZYCZNOŚĆ JAKO SKARB”, które poprowadziła Pani Anna Piłat- nauczyciel bibliotekarz Szkoły.

W świątecznej atmosferze, przy kawie i domowym cieście Rodzice podzielić się mogli swoimi spostrzeżeniami, wątpliwościami i nadziejami związanymi z wychowywaniem swoich dzieci w polsko-greckiej dwujęzyczności lub – w wielu wypadkach – w wielojęzyczności i wielokulturowości.

 

                             

 

                       

 

 

 

 

 

Tekst: Elżbieta Puła      Zdjecia: Jadwiga Wrona