„OXI” –  NARODOWE ŚWIĘTO GRECJI

            

 

28 października Grecja obchodzi narodowe święto, które ustanowione zostało na pamiątkę wydarzenia z czasów drugiej wojny światowej.
Tego dnia w 1940 roku ówczesny premier Grecji Joannis Metaksas  odrzucił ultimatum Mussoliniego dotyczące umożliwienia swobodnego przemarszu wojsk włoskich przez Grecję. Na znak solidarności z premierem, obywatele  Grecji masowo wyszli na ulicę krzycząc „OCHI!”, czyli „NIE!”. Decyzja ta oznaczała jednocześnie przystąpienie Grecji do drugiej wojny światowej.
Z tej okazji 28 października  w całej Grecji odbywają się liczne pochody i parady.

Uczniowie  Szkoły Polskiej w Atenach, nauczyciele i rodzice wzięli udział w pochodzie  wraz z grecką Szkołą Podstawową nr 1, która gości nas w swoich murach w dzielnicy Egaleo.

 

                          

 

 

                         

 

 

Uroczystą paradę poprzedziła msza święta, na którą  zaproszeni byli przedstawiciele wszystkich szkół oraz  organizacji społecznych dzielnicy.
Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Anna Sardis oraz  przedstawiciele społeczności uczniowskiej w strojach galowych oraz barwnych strojach łowickich.

 

                    

 

Na mszę świętą oraz trybunę honorową w dzielnicy Egaleo zaproszony został Ambasador Rzeczypospolitej  Polskiej  w Grecji – Pan Artur Lompart.

 

                      

 

                        

 

 

                                                                     

 

                                                     

 

 

 

                                    

 

 

Tekst- Grażyna Adamidu                  Zdjęcia: Jadwiga Wrona