“Polsko! Nie jesteś Ty już niewolnicą-jesteś sobą”- uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Tegoroczną  104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości  świętowaliśmy  w naszej szkole w piątek  18 listopada i w sobotę 19 listopada 2022  r.  Piątkowe  spotkanie uświetnili swoją obecnością zaproszeni Goście: Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji pan Artur Lompart, attaché Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji pani Katarzyna Dydyna-Świętek,  II sekretarz  Ambasady  Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji pan Hubert Świętek, redaktor portalu polonijnego w Grecji „Polonorama” pani Marzena Mavridis.
Na uroczystość sobotnią przybyli:  kierownik Wydziału Konsularnego pan Sławomir Pyl, attache obrony Rzeczypospolitej Polskiej przy Ambasadzie RP w Atenach pan  płk Jan Kurdziałek, przedstawicielki Prezydium Rady Rodziców: przewodnicząca pani Agnieszka Świder oraz  zastępca przewodniczącej pani Joanna Karwowska.

 

                           

 

 

                      

 

 

Obie uroczystości zostały poprzedzone  odśpiewaniem przez całą szkołę hymnu narodowego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Akcję tę zorganizowało Ministerstwo Edukacji i Nauki już po raz piąty, aby  uczcić kolejną  104. rocznicę odzyskania  przez Polskę niepodległości

 

                        

 

                          

 

 

W obu przedstawieniach wzięli udział uczniowie ze wszystkich poziomów nauczania, począwszy od pierwszej klasy szkoły podstawowej a skończywszy na młodzieży licealnej.
Aktorzy i recytatorzy przedstawili widzom długą, krętą i wyboistą drogę, którą musieli przebyć Polacy, aby wybić się na niepodległość. Przypomnieli pokrótce tragiczne losy naszych przodków, którzy wiele razy chwytali za broń, krzepiąc się nadzieją na wolność, jednakże miała się ona spełnić dopiero po 123 latach. W przedstawieniach nie zabrakło także wierszy wybitnych polskich poetów i pieśni patriotycznych, wykonanych przepięknie przez uczennicę kl. III A LO.

 

 

                   

 

               

 

Uroczystości zakończyła „Rota”  Marii Konopnickiej, odśpiewana  z wielkim wzruszeniem, na stojąco, przez wszystkich zgromadzonych.
Każdego roku obchody Święta Niepodległości ukazują, jak wielkie jest  przywiązanie Polaków, żyjących w Atenach z dala od Ojczyzny, do wspólnej narodowej przeszłości, do rodzimych tradycji, do ducha polskości! Bo jak powiedział  ksiądz Bernard Czernecki  laureat Orderu Orła Białego (wręczanego w dniu Święta Niepodległości przez Prezydenta RP):

 “Jeszce Polska nie zginęła,  póki ją kochamy!”    

Te piękne słowa znajdują doskonałe odzwierciedlenie wśród Polonii ateńskiej, gdzie bije tak wiele serc kochających Polskę!

 

Organizatorki akademii z okazji Święta Niepodległości dziękują  wszystkim aktorom za piękny występ oraz Drogim Rodzicom i Pracownikom obsługi szkoły za pomoc w organizacji uroczystości.  Szczególne słowa uznania należą się uczniowi klasy III A LO Kacprowi Wojtusikowi za sprawną, jak zwykle, i niezawodną obsługę sprzętu nagłaśniającego.

Organizatorzy: Edyta Karakotsoglu, Beata Panagiotopoulou

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

              

 

 

            

 

 

 

                

 

 

 

 

Tekst: Edyta Karakotsoglou    Zdjęcia: Jadwiga Wrona