WYCIECZKA UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY DO POLSKI W RAMACH PROJEKTU MEiN „POZNAJ POLSKĘ – KRAJ RODZINNY”…

W dniach 9-13 grudnia 2022r. 25-osobowa grupa młodzieży licealnej ze Szkoły Polskiej
w Atenach odwiedziła Polskę w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę-kraj rodzinny”.

Na trasie wycieczki znalazły się: Warszawa, Częstochowa, Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Tyniec i Wieliczka.

W Krakowie młodzież miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu z  Wykładowcami i Studentami Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zapoznała się z historią Uczelni oraz Wydziału, a także z kierunkami studiów prowadzonymi na UJ w perspektywie ich przyszłych decyzji dotyczących przedmiotu studiów.

Bogaty program wycieczki pozwolił młodzieży na liczne, kształcące i piękne spotkania z Rodakami, polską historią i kulturą. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia  kilkunastu „punktów edukacyjnych” w odwiedzanych miastach i miasteczkach. Wszystkie spotkały się z ich dużym zainteresowaniem.
Nie zabrakło również degustacji potraw tradycyjnej polskiej kuchni, która jest przecież częścią narodowej tradycji!

A wszystko to w pięknej, białej od śniegu, zimowej scenerii, która szczególnie na uczniach z Aten zrobiła niezapomniane wrażenie!

Ostatnim etapem wycieczki była Warszawa. Spotkanie z Dyrekcją i Pracownikami Ośrodka Polskiej Edukacji za Granicą (w nowej siedzibie Ośrodka) było najlepszym zwieńczeniem podróży
po Polsce. Młodzież miała okazję osobiście podziękować Pomysłodawcom i Organizatorom projektu „Poznaj Polskę-kraj rodzinny” za tę wspaniałą inicjatywę, dzięki której młodzi Polacy mieszkający na co dzień za granicą mogli odwiedzić nadwiślański kraj swoich Przodków.

 

  ***

A oto relacja z wycieczki jednej z jej uczestniczek – Ani Gwóźdź – uczennicy kl. III a LO  – Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego

 

Z Aten do Warszawy i Krakowa, czyli wycieczka do Polski  w ramach programu „Poznaj Polskę- kraj rodzinny” …

W dniach 9-13 grudnia 2022 r. odbyła się długo wyczekiwana przez uczniów wycieczka do Polski. Uczniowie klas 1-3 LO, dzięki spełnionym wcześniej kryteriom dotyczącym  angażowania się
w sprawy szkolne, mieli zaszczyt i przyjemność skorzystać z tej okazji. Organizatorzy przygotowali bogaty plan wycieczki, aby zapewnić nam jak najlepiej spędzony czas w naszej Ojczyźnie.

Dzień 1. 9/12/2022

Naszą podróż rozpoczęliśmy od wczesnego lotu z Aten do Warszawy. Stamtąd wyruszyliśmy autokarem prosto do Częstochowy, gdzie zatrzymaliśmy się aby zjeść pyszny obiad. Po obiedzie nastąpił przejazd do niezwykłego Sanktuarium MB w Częstochowie na Jasnej Górze. Wszyscy byli pod wrażeniem tego miejsca. Szczególną uwagę zwróciliśmy także na wysoką wieżę widokową Jasnej Góry. Po dniu pełnym wrażeń pojechaliśmy do naszego hotelu w Krakowie, dostaliśmy nasze pokoje i wymienialiśmy się wrażeniami z pierwszego dnia.

     

 

                                             

 

 

                 

 

                            

 

 

Dzień 2. 10/12/2022

Dzień ten zaczęliśmy wczesną pobudką, ponieważ już od godziny 8 rano mieliśmy zaplanowany dzień pełen zwiedzania. Tego dnia skupiliśmy się już na samym Krakowie. Mieliśmy okazję zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu, Katedrę Wawelską, Prywatne Apartamenty Królewskie oraz Drogę Królewską. Oczywiście nie obyło się bez spaceru po pięknym  Rynku krakowskim oraz zwiedzeniu  Bazyliki Mariackiej. Kolejnym punktem tego dnia była dzielnica Kazimierz – historyczna dzielnica żydowska Krakowa. Pan Przewodnik opowiadał nam wiele o tym miejscu i każdy z nas był zafascynowany, słuchając całej historii. Dzień zakończyliśmy czasem wolnym w jednej z handlowych galerii krakowskich.

 

 

                

 

                   

 

   c.d.n……..

 

Dzień 3. 11/12/2022

Już z samego rana uczniowie wstali z dobrym humorem, widząc za oknem pełno śniegu. Punktem kulminacyjnym tego dnia miały być Wadowice oraz Tyniec, lecz po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w Kalwarii Zebrzydowskiej. Następnie pojechaliśmy już do Wadowic. Odwiedziliśmy muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Podczas obiadu udało nam się zjeść pyszną kremówkę, która była ulubionym ciastkiem naszego papieża. Kolejny punkt to Tyniec. W nim mieliśmy okazję zwiedzić Opactwo Benedyktów. Nasz wieczór został przeznaczony na spacer po krakowskim Rynku. Rynek ozdobiony świątecznymi dekoracjami wraz ze śniegiem sprawił na nas ogromne wrażenie. Zakochaliśmy się w tym pięknym miejscu!

 

          

 

                            

 

                

 

                    

 

                             

 

           

 

                           

 

               

 

 

                                       

 

Dzień 4. 12/12/2022

Ten dzień był dla nas bardzo szczególny. Mieliśmy przyjemność odwiedzić Wydział Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i wysłuchać przygotowanej przez studentów prezentacji zachęcającej nas, licealistów, do rozważenia UJ jako naszego przyszłego uniwersytetu. Z wielka uwagą słuchaliśmy zalet tego miejsca, ale także zalet bycia studentem. Myślę, że wielu z nas udało się przekonać, aby wybrać to miejsce jako naszą przyszłość. Po spotkaniu na Uniwersytecie przeszliśmy do zwiedzania muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius. Ostatnim punktem dnia była Kopalni soli Wieliczka, w której zobaczyliśmy cudowne miejsca, których z pewnością nigdy nie zapomnimy.

 

                   

 

                    

 

                    

 

                        

 

                       

                    

 

 

 

COLLEGIUM MAIUS…

 

                  

 

                  

 

                    

 

 

                   

 

 

WIELICZKA…

 

 

                                                  

 

               

 

                 

 

               

 

                      

 

                 

 

Dzień 5. 13/12/2022

Niestety, był to już nasz ostatni dzień. Wczesnym rankiem wyruszyliśmy w podróż do Warszawy. Będąc na miejscu mieliśmy przyjemność odwiedzić Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Panie Dyrektor bardzo ciepło nas przyjęły, a my byliśmy wdzięczni za otrzymaną okazję i serdecznie podziękowaliśmy za wspaniałą przygodę. Po wizycie udaliśmy się prosto na lotnisko i wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do naszych domów.

Wycieczka ta była dla nas niezwykłą przygodą. Każdego dnia mieliśmy okazję zobaczyć tyle pięknych miejsc i zabytków.
Spędziliśmy cudowne chwile i żałujemy, że nie mogliśmy zostać na dłużej.

Serdecznie dziękujemy!

 

SPOTKANIE W ORPEG…

             

 

                

 

                  

 

                 

 

Zdjęcia: Uczestnicy wycieczki 🙂