W piątek, 17 lutego 2023 roku, w zaciszu szkolnej biblioteki miało miejsce szczególne wydarzenie – wieczór poezji, który nosił tytuł „Oblicza miłości”. Pretekstem do jego zorganizowania był obchodzony kilka dni wcześniej Dzień Św. WALENTEGO.
Wyjątkowość piątkowego wydarzenia wynikała nie tylko z dwujęzyczności (można było usłyszeć tu słowa zarówno polskich, jak i greckich poetów), ale przede wszystkim z tego, że Wszyscy Goście poproszeni zostali o odczytanie wybranego przez siebie lub przez organizatorów utworu i tym samym współtworzyli nastrój poetyckiego spotkania.
Wśród zaproszonych Gości znaleźli się:
- Ambasador RP w Grecji – Pan Artur Lompart wraz z Małżonką – Panią Iwoną Lompart,
- Konsul RP w Atenach – Pan Sławomir Pyl,
- Sekretarz Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach – Pani Beata Kukiel-Vraila,
- Siostra Anna Błaszak – nauczyciel-katecheta SP w Atenach,
- Rodzice uczniów naszej szkoły: Pani Agnieszka Świder – Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Joanna Karwowska Z-ca Przewodniczącej RR, Pani Teresa Madziar i Pani Katarzyna Lipka,
- Uczniowie klasy III LO i uczennice klasy Va.
Stronę grecką reprezentowali:
- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Egaleo – Pan Aleksandros Karvounis,
- Nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 Egaleo – Pani Pelagija Papadopoulou,
- Uczniowie kl. V Szkoły Podstawowej nr 1 Egaleo,
- Doktorantka Uniwersytetu Ateńskiego – Pani Stella Permathouli.
Na początku spotkania Pani Dyrektor Anna Sardis w ciepłych słowach powitała zebranych i przedstawiła ideę, która przyświecała organizatorom wieczoru – integracja polskiego i greckiego środowiska, poznawanie dorobku kulturowego obu krajów oraz wzajemna inspiracja do działań na polu edukacji i kultury.
Oddając hołd jednej z Postaci Roku 2023 – Aleksandrowi Fredrze, wspaniałemu polskiemu komediopisarzowi, mogliśmy obejrzeć scenę 7 z aktu drugiego „Zemsty”, którą odegrali uczniowie klasy III LO, wcielając się w role Klary i Papkina. Wybrana scena była tematycznie związana z motywem przewodnim wieczoru, czyli MIŁOŚCIĄ.
Podczas lirycznego spotkania poezja czytana przeplatała się z muzyką. Oddaliśmy głos poetom i mogliśmy przekonać się, co sądzą o uczuciu, które przewija się w różnych odsłonach od urodzenia aż po kres naszych dni i skrywa wiele tajemnic. Skupiliśmy się tylko na niektórych jego obliczach – miłości macierzyńskiej, przyjaźni, miłości pomiędzy mężczyzną a kobietą, umiłowaniu Ojczyzny oraz Boga…
Uczniowie szkoły greckiej przeczytali swoje własne, bardzo ciekawe, przemyślenia na temat tego, czym jest miłość i jak można ją wyrazić. Przedstawili też krótki skecz o uczuciu
łączącym ojca i syna.
Kiedy uczta duchowa dobiegła końca, przyszedł czas na słodki poczęstunek (domowe pączki i tartę cytrynową), który przygotowały niezastąpione Mamy: Pani Katarzyna Lipka i Pani Joanna Karwowska. Dziękujemy!
Dziękujemy pomysłodawcy wieczoru- nauczycielowi-bibliotekarzowi naszej Szkoły – Pani Annie Piłat za inicjatywę i koordynację programu.
Dziękujemy wszystkim Uczestnikom spotkania za współtworzenie tego niezwykłego wieczoru!!!
Tekst: Anna Piłat Zdjęcia: Jadwiga Wrona