POLSKO – GRECKI WIECZÓR POEZJI „OBLICZA MIŁOŚCI” …

                                 

 

W piątek, 17 lutego 2023 roku, w zaciszu szkolnej biblioteki miało miejsce szczególne wydarzenie – wieczór poezji, który nosił tytuł „Oblicza miłości”. Pretekstem do jego zorganizowania był obchodzony kilka dni wcześniej Dzień Św. WALENTEGO.

Wyjątkowość piątkowego wydarzenia wynikała nie tylko z dwujęzyczności (można było usłyszeć tu słowa zarówno polskich, jak i greckich poetów),  ale przede wszystkim z tego, że Wszyscy Goście poproszeni zostali o odczytanie wybranego przez siebie lub przez organizatorów utworu i tym samym współtworzyli nastrój poetyckiego spotkania.

Wśród zaproszonych Gości znaleźli się:

  • Ambasador RP w Grecji – Pan Artur Lompart wraz z Małżonką – Panią Iwoną Lompart,
  • Konsul RP w Atenach – Pan Sławomir Pyl,
  • Sekretarz Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach – Pani Beata Kukiel-Vraila,
  • Siostra Anna Błaszak – nauczyciel-katecheta SP w Atenach,
  • Rodzice uczniów naszej szkoły: Pani Agnieszka Świder – Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Joanna Karwowska  Z-ca Przewodniczącej RR, Pani Teresa Madziar i Pani  Katarzyna Lipka,
  • Uczniowie klasy III LO i uczennice klasy Va.

Stronę grecką reprezentowali:

  • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Egaleo – Pan Aleksandros Karvounis,
  • Nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 Egaleo – Pani Pelagija Papadopoulou,
  • Uczniowie kl. V Szkoły Podstawowej nr 1 Egaleo,
  • Doktorantka Uniwersytetu Ateńskiego – Pani Stella Permathouli.

Na początku spotkania Pani Dyrektor Anna Sardis w ciepłych słowach powitała zebranych i przedstawiła ideę, która przyświecała organizatorom wieczoru – integracja polskiego i  greckiego środowiska, poznawanie dorobku kulturowego obu krajów oraz wzajemna inspiracja do działań na polu edukacji i kultury.

 

                                                       

 

Oddając hołd jednej z Postaci Roku 2023 – Aleksandrowi Fredrze, wspaniałemu polskiemu komediopisarzowi, mogliśmy obejrzeć scenę 7 z aktu drugiego „Zemsty”, którą odegrali uczniowie klasy III LO, wcielając się w role Klary i Papkina. Wybrana scena była tematycznie związana z  motywem przewodnim wieczoru, czyli MIŁOŚCIĄ.

 

                       

 

 

Podczas lirycznego spotkania poezja czytana przeplatała się z muzyką. Oddaliśmy głos poetom i mogliśmy przekonać się, co sądzą o  uczuciu, które przewija się w różnych odsłonach od urodzenia aż po kres naszych dni i skrywa wiele tajemnic. Skupiliśmy się tylko na niektórych jego obliczach – miłości macierzyńskiej, przyjaźni,  miłości pomiędzy mężczyzną a kobietą, umiłowaniu Ojczyzny oraz Boga…

 

                                     

 

 

                                

 

 

                                                            

 

 

 

                             

 

 

                            

 

 

                             

 

 

Uczniowie szkoły greckiej przeczytali swoje własne, bardzo ciekawe, przemyślenia na temat tego, czym jest miłość i jak można ją wyrazić. Przedstawili też krótki skecz o uczuciu
łączącym ojca i syna.

 

                                                  

 

 

Kiedy uczta duchowa dobiegła końca, przyszedł czas na słodki poczęstunek  (domowe pączki i tartę cytrynową), który przygotowały niezastąpione Mamy: Pani Katarzyna Lipka i Pani Joanna Karwowska. Dziękujemy!

                                   

                       Dziękujemy pomysłodawcy wieczoru- nauczycielowi-bibliotekarzowi naszej Szkoły – Pani Annie Piłat za inicjatywę i koordynację programu.

                                                            Dziękujemy wszystkim Uczestnikom spotkania za współtworzenie tego niezwykłego wieczoru!!!

 

 

 

                                                  

 

 

 

Tekst: Anna Piłat                          Zdjęcia: Jadwiga Wrona