PASOWANIE NA CZYTELNIKA

                                       

 

 

W sobotę 18 marca 2023r. uczniowie klasy I b zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej. Celem spotkania było PASOWANIE NA CZYTELNIKA,
a także stworzenie przyjaznej i serdecznej atmosfery podczas pierwszych kontaktów dzieci z biblioteką. To już coroczny zwyczaj, że najmłodsze klasy poddają się temu przyjemnemu ceremoniałowi.

 

Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie przygotowane przez starszych uczniów. Przed  przyszłymi czytelnikami pojawiły się postacie z bajek: Kot w Butach (Natalia Danamidou), Wróżka (Anastasia Baltatzi), Książka (Kuba Tworek), Krasnale (Norbert  Gnaciński, Piotrek Piłat i Kacper Adamski)  oraz pszczółki ( Basia  Chudy i Weronika Panagopoulou).  Baśniowi bohaterowie w swoim krótkim przedstawieniu pokazali pierwszakom jak należy dbać  o książki i czego nie wolno robić podczas czytania.

 

                          

 

 

                             

 

 

 

                             

 

Przyszli czytelnicy odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdzały ich znajomość bohaterów bajek i baśni. Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania.

 

                                 

 

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

My uczniowie pierwszej klasy,
Uroczyście przyrzekamy,
Że będziemy książki kochać,
Krzywdy zrobić im nie damy

I wskazówek, i rad książek
Będziemy słuchać z uwagą,
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielką powagą!
PRZYRZEKAMY!

 

                              

 

Po przyrzeczeniu Pani Dyrektor Anna Sardis uroczyście pasowała pierwszoklasistów na czytelnika. Następnie uczniowie wypożyczyli samodzielnie wybraną  książkę. Otrzymali również list do Rodziców/Opiekunów, który podkreślał rolę rodziny w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania.

 

 

                               

 

                                 

 

                                    

 

                                   

 

Uroczystość pasowania przebiegła w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Dla wielu był to początek przygody z biblioteką, która mamy nadzieję będzie trwała latami.
Jak zawsze nie zabrakło dobrej zabawy, mnóstwa wrażeń i wspaniałych kreacji aktorskich. Wszyscy otrzymali słodkie upominki  ufundowane przez Radę Rodziców i  pamiątkowe zakładki do książek. Oczywiście nie zabrakło wspólnej fotografii.

 

                                     

 

                                   

 

 

Miło nam było gościć na Uroczystości Panią Dyrektor Annę Sardis, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Agnieszkę Świder oraz opiekunkę klasy Panią Elżbietę Pułę.

Bibliotekarz gratuluje wszystkim nowym czytelnikom i czeka na Was w bibliotece szkolnej !!!

 

 

Tekst: Grażyna Adamidu                           Zdjęcia: Jadwiga Wrona