NASZA WYCIECZKA DO SALONIK ! Z DZIENNIKA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO…

W dniach 6-8 maja 2023 r. uczniowie  naszej szkoły (35 osób) mieli okazję wziąć udział w wycieczce do Salonik. Program wycieczki był bardzo bogaty, co pozwoliło nam poznać zarówno samo miasto Saloniki, jak i inne miejsca, które zwiedziliśmy po drodze. Powodem zorganizowania wycieczki było otrzymanie zaproszenia dla społeczności Szkoły Polskiej w Atenach od Dyrekcji  Szkoły Polskiej w Salonikach na uroczystość nadania tej placówce imienia Jerzego Iwanowa – Szajnowicza –   bohatera Polski i Grecji.

Dzień 1.

Naszą podróż rozpoczęliśmy wczesnym rankiem. Naszym pierwszym przystankiem w drodze do Salonik były Termopile. Samorząd Szkolny przygotował na wycieczkę najciekawsze informacje o tym historycznym miejscu oraz quiz dla uczniów. Odwiedziliśmy m.in. pomnik Leonidasa oraz Centrum  Edukacyjne w Termopilach, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć film edukacyjny odtwarzający przebieg słynnej bitwy pod Termopilami pomiędzy wojskami greckimi i perskimi  (rok  480 p.n.e.), która stała się symbolem poświęcenia życia na polu bitwy.

Zobaczyliśmy także okoliczne gorące źródła,  gdzie woda ma ok. 40 stopni Celsjusza. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, wróciliśmy do autokaru i kontynuowaliśmy podróż prosto do Salonik.

Po ukończonej podróży zjedliśmy w hotelu wspólną obiadokolację i odpoczywaliśmy po długiej, ale przyjemnej podróży.

                

 

 

 

 

                        

 

                        

 

                        

 

                        

 

                                        

 

                 

 

                       

 

Dzień 2

Tego dnia wybraliśmy się na uroczystą akademię do Szkoły Polskiej w Salonikach, która obchodziła ważne święto. Szkoła Polska w Salonikach świętowała oficjalne nadanie imienia Jerzego Iwanowa – Szajnowicza oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Akademia miała miejsce w Kościele Katolickim w Salonikach. Reprezentacja naszej szkoły miała przyjemność być obecna na tej akademii wraz z naszą Panią Dyrektor Anną Sardis oraz pedagogami, Ambasadorem RP w Atenach  – Panem Arturem Lompartem oraz Panem Konsulem Sławomirem Pylem. Po liturgii, która rozpoczęła święto, odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie Szkoły Polskiej w Salonikach przybliżyli sylwetkę patrona szkoły – Jerzego Iwanowa-Szajnowicza. Druga część uroczystości dotyczyła obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie przygotowali bogaty program artystyczny. Gdy akademia dobiegła końca, zostaliśmy zaproszeni na pyszny poczęstunek, przygotowany przez Ambasadę. Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie centrum Salonik wraz z przewodniczką, która ciekawie opowiadała nam o tym mieście. Udało nam się odwiedzić najważniejsze miejsca w Salonikach, czyli pomnik Jerzego Iwanowa- Szajnowicza, katedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Salonikach, przepiękny punkt widokowy, gdzie rozciąga się widok na całe Saloniki, Rotundę i Łuk Triumfalny Galeriusza, Bazylikę św. Dymitra w Salonikach, a także symbol miasta – czyli Białą Wieżę. Byliśmy pod wielkim wrażeniem i nie mogliśmy uwierzyć w to,
jak piękne są te miejsca. Po dniu pełnym przygód i niezapomnianych wrażeń, wróciliśmy do hotelu.

 

                           

 

                           

 

                           

 

                

 

 

                  

 

 

 

                   

 

                   

 

                   

 

                    

 

 

                                

 

                   

 

Dzień 3.

To był ostatni dzień naszej wycieczki, więc wszyscy ze smutkiem rankiem opuściliśmy nasz hotel. Jednak udało nam się jeszcze zobaczyć cudowne miejsce, które wywarło na nas największe wrażenie. Podczas podróży powrotnej zatrzymaliśmy się w miasteczku Litochoro, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć najpierw z dołu górę Olimp, a następnie pójść w głąb gór i podziwiać niezwykłe widoki natury. Drzewa, góry, a przede wszystkim malowniczy wodospad wywarły na nas ogromne wrażenie! Nie byliśmy w stanie uwierzyć, że takie miejsce naprawdę istnieje!
Zdjęcia nie oddają w pełni piękna tego miejsca, ale cieszymy się, że mogliśmy osobiście tam być i podziwiać te urokliwe zakątki greckiej natury.
W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Aten. Wieczorem bezpiecznie dotarliśmy do naszych domów!

                                                              ***

Bardzo się cieszymy, że mieliśmy okazję wziąć udział w wycieczce do Salonik oraz odwiedzić naszą „siostrzaną ” Szkołę Polską w tym mieście.

Serdecznie dziękujemy Dyrektor Szkoły Polskiej w Salonikach – Pani Monice Gano za zaproszenie, a Organizatorom oraz Opiekunom wycieczki za jej zorganizowanie i czuwanie nad bezpiecznym jej przebiegiem.

Szczególne podziękowania kierujemy do Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej  w Atenach za finansowe wsparcie naszego wyjazdu!

 

Tekst: Anna Gwóźdź (kl. III a LO) – Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego                    Zdjęcia: Uczestnicy wycieczki:)

 

GALERIA ZDJĘĆ: