WYCIECZKA INTEGRACYJNA DO NAFPLIO – ODSŁONIĘCIE POMNIKA JULIUSZA SŁOWACKIEGO

Dnia 11 czerwca 2023 r. uczniowie naszej szkoły, rodzice i nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości odsłonięcia  pomnika wybitnego polskiego poety –
Juliusza Słowackiego.
Uroczystość miała miejsce w urokliwym miasteczku Nafplion – na dziedzińcu kościoła katolickiego pw. Przemienienia Pańskiego.

Tego dnia uczestnicy wycieczki  spotkali się wcześnie rano w centrum Aten, aby pojechać  autokarem na Peloponez. Pierwszy przystanek po drodze miał miejsce przy Kanale Korynckim,
gdzie wszyscy mieli możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć. Po dotarciu do celu społeczność szkolna udała się do położonego na wzgórzu katolickiego kościoła na  Mszę Świętą, którą odprawił Nuncjusz Papieski w Grecji  – Ksiądz Arcybiskup Jan Romeo Pawłowski.

Po odsłonięciu pomnika okolicznościowe przemówienia wygłosili:                                                                                                                                                                                                                                   Przedstawiciel Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej  w Grecji – Pani Ewa Pańczak – Kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Atenach                                                                     oraz Pani Elżbieta Nawrocka – Prezes Fundacji im. Juliusza Słowackiego.

Młodzież licealna naszej Szkoły odczytała fragmenty utworu „Grób Agamemnona” Juliusza Słowackiego.

W trakcie uroczystości uczniowie mogli poznać twórców pomnika Juliusza Słowackiego – rzeźbiarza Aleksandra Porozhniuka i jego żonę Lizę Porozhniuk. Artyści pochodzą z Doniecka, są uchodźcami wojennymi i przyjaciółmi proboszcza parafii w Nafplion – ks. Ryszarda Karapudy SChr.

Uczestnicy wycieczki z dużym zainteresowaniem wysłuchali odczytu dr Teresy Kaczorowskiej, dra nauk humanistycznych i pisarki, poświęcony  podróży Juliusza Słowackiego
do  Grecji  i związkach poety z Helladą.

Uroczystość zakończyła się spotkaniem przy polskim stole, gdzie uczestnicy wycieczki mogli skosztować tradycyjnych gołąbków i wypieków.

Wszyscy szczęśliwi i  zadowoleni wrócili wieczorową porą do Aten.

 

GALERIA ZDJĘĆ:

 

                    

 

                   

 

                                        

 

                    

 

 

                     

 

 

 

                                                          

 

 

                            

 

 

Tekst: Alicja Wawrzynowicz         Zdjęcia: Uczestnicy wycieczki/Strona internetowa kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Nafplio