UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

W dniu 14 czerwca odbyło się w naszej Szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024, podczas którego pożeganliśmy również uczniów klasy VIII – Absolwentów Szkoły Podstawowej oraz uczniów klasy IV b LO – Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością znakomici Goście:
• Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji – Pan Artur Lompart wraz z Małżonką – Panią Iwoną Lompart
• Kierownik Wydziału Polityczno_Ekonomcznego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji – Pani Ewa Pańczak
• Attache Obrony Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji – Pan Pułkownik Jan Kurdziałek
• Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji – Pan Sławomir Pyl wraz z Małżonką – Panią Anną Szymańską – Pyl
• Przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach – prof. Kazimierz Lewartowski (Uniwersytet Warszawski)
• Członek Rady Naukowej Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach – prof. Krzysztof Nawotka (Uniwersytet Wrocławski)
• Korespondentka Polskiej Agencji Prasowej w Atenach – Pani Natalia Dziurdzińska
Piątkowa uroczystość była ŚWIĘTEM SZKOŁY – zwieńczeniem całorocznej pracy całej szkolnej społeczności.
W pierwszej części wieczoru pamiątkowe dyplomy odebrali nasi najmłodsi – dzieci, które w roku szkolnym 2023/2024 uczęszczały do oddziałów dziecięcych. Licznie zgromadzona na placu publiczność nagrodziła naszych przedszkolaków gorącymi brawami, za które podziękowali pięknymi uśmiechami! 😃👏
Następnie pożegnaliśmy naszych tegorocznych Absolwentów:
18 uczniów kl. VIII Szkoły Podstawowej oraz 8 uczniów klasy IV b Liceum Ogólnokształcącego. 🎓
Po przedstawieniu części artystycznej uczniowie ci odebrali Dyplomy Absolwentów i serdecznie podziękowali Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom szkoły oraz Rodzicom za lata ich edukacji w Szkole Polskiej w Atenach, „w której czuli się potrzebni, ważni, doceniani, a w nauczycielach – znajdowali życzliwość i zrozumienie.”
Słowa pożegnania do Absolwentów skierowała Dyrektor Szkoły – Pani Anna Sardis, gratulując im wytrwałości i samozaparcia w godzeniu przez wiele lat codziennych obowiązków w szkołach greckich z uczęszczaniem do Szkoły Polskiej i podejmowaniem wysiłku związanego z nauką języka polskiego oraz poznawania polskiej historii i kultury.
Pani Dyrektor zwróciła się również do Rodziców Absolwentów, dziękując im za wspieranie i motywowanie swoich dzieci do regularnego uczęszczania do szkoły oraz wytrwałej nauki, dzięki czemu pielęgnowali polską tożsamość ich dwujęzycznych dzieci.
🇵🇱🇬🇷
Na koniec nie mogło zabraknąć życzeń dla Absolwentów!
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów uznania uczniom naszej Szkoły, którzy zostali tegorocznymi LAUREATAMI KONKURSÓW o zasięgu OGÓLNOPOLSKIM / POLONIJNYM:
🏆Annie Gwóźdż – uczennicy kl. IV a LO – laureatce II lokaty XIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego,
🏆Pawłowi Madziarowi – uczniowi kl. III LO – laureatowi konkursu „Być Polakiem” w kategorii wiekowej 17-22 lata,
🏆Salehowi Hamzeh – uczniowi kl. IV SP – laureatowi II etapu Konkursu „Słowem – Polska” zorganizowanego pod Patronatem Pary Prezydenckiej RP,
🏆Olivii Van Brussel – uczennicy kl. I b SP – laureatce konkursu „Bądź odważny, gdy rozum zawodzi” zorganizowanego przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Pani Dyrektor podziękowała laureatom za wspaniałe reprezentowanie Szkoły Polskiej w Atenach na forum zewnętrznym oraz pogratulowała im odniesionych sukcesów!
Serdeczne gratulacje otrzymali również uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej oraz wszystkich klas licealnych, którym udało się w bieżącym roku szkolnym uzyskać najwyższą średnią ocen, czyli średnią 6,0. Dumna społeczność szkolna nagrodziła ich gorącymi brawami! 👏👏
Piątkowa uroczystość była również okazją do przekazania serdecznych podziękowań instytucjom i osobom, które współpracowały ze Szkołą Polską w Atenach i wspierały jej działalność w roku szkolnym 2023/2024 – Ambasadzie RP w Atenach, Konsulatowi RP w Atenach oraz Polskiemu Instytutowi Archeologicznemu w Atenach. 💐
Gorące podziękowania skierowane zostały do Rady Rodziców Szkoły oraz Trójek Klasowych i wszystkich Rodziców. Wyrazem wdzięczności były wręczone pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty. 💐
Uroczystość zakończenia roku była również okazją do pożegnań. Społeczność Szkoły Polskiej w Atenach pożegnała kończącego swoją misję dyplomatyczną w Atenach Ambasadora RP w Grecji – Pana Artura Lomparta, a także Attache obrony – Pana płk. Jana Kurdziałka.
Pani Dyrektor podziękowała Panu Ambasadorowi w imieniu całej społeczności szkolnej za niezwykłe wsparcie i życzliwość, jakie okazywał Szkole, a także za bezpośredniość i otwartość w kontaktach z młodymi ludźmi, których uczył, jak być Ambasadorami polskości w świecie.
Słowa podziękowania skierowane zostały również do Pana płk. Jan Kurdziałka za stałą i aktywną obecność w życiu szkoły, m.in.poprzez prowadzenie warsztatów edukacyjnych dla naszych uczniów.
W piątkowy wieczór miało miejsce jeszcze jedno wzruszające pożegnanie:
było to pożegnanie s. Katarzyny Daraż – nauczycielki religii, która kończy swoją pracę w Grecji, a przez ostatnie 15 lat związana była ze Szkołą Polską w Atenach, posługując jednocześnie w polskiej parafii.
Podziękowań i wspomnień nie było końca, jako że siostra Kasia zapisała się w historii szkoły jako bardzo lubiana, aktywna i pełna „charytatywnych pomysłów” katechetka!
Serdecznie za wszystko dziękujemy! ❤️
Naszą uroczystości zwieńczył występ artystyczny – walc w wykonaniu uczennicy klasy II Liceum Zuzanny Motyki i jej partnera Jakuba Stańczyka.
Dziękujemy wszystkim za przybycie na uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024 w Szkole Polskiej w Atenach!
ŻYCZYMY WSZYSTKIM WSPANIAŁYCH WAKACJI!!!
                                     
                                                  ***                                                                                                                                ***
                                      
                                               ***                                                                                                                                        ***
               CDN 🙂