W dniach 10-13 października 2024 odbyła się w Warszawie coroczna Konferencja dla Dyrektorów Szkół Polskich i Kierowników Sekcji Polskich.
Tematem konferencji była sytuacja polskiej edukacji za granicą oraz kierunki jej rozwoju. Wydarzenie miało na celu dostarczenie praktycznej wiedzy do efektywnego zarządzania szkołami polskimi przy placówkach dyplomatycznych, a także wymianę doświadczeń między dyrektorami szkół.
KONFERENCJA – PODSUMOWANIE
W niedzielę 13 października br. zakończyła się coroczna konferencja dla dyrektorów szkół polskich i kierowników sekcji polskich.
Dyrektorzy szkół polskich za granicą wzięli udział w szeregu szkoleń i spotkań tematycznych. Jednym z elementów wydarzenia była prezentacja nowego programu edukacyjnego, który ma na celu usprawnienie procesu nauczania oraz podniesienie jakości kształcenia. Dyrektorzy i kierownicy mieli także okazję uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez Panią mecenas Jolantę Karpińską, radcę prawnego ORPEG, podczas którego omówiono aktualne przepisy prawa oświatowego, co pozwoliło na wyjaśnienie wielu nurtujących kwestii prawnych związanych z prowadzeniem placówek edukacyjnych.
Istotny był cykl szkoleń prowadzonych przez pracowników Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, koncentrujących się na wsparciu kadry zarządzającej od strony administracyjnej.
Jednym z kluczowych momentów konferencji było spotkanie z Małopolską Kurator Oświaty Panią Gabrielą Olszowską, która omówiła najnowsze przepisy dotyczące oceniania uczniów, przedstawiając zmiany w regulacjach i wskazówki dotyczące ich wdrożenia w szkołach.
Na konferencji obecna była również Ministra Joanna Mucha, która podkreśliła znaczenie współpracy między placówkami oświatowymi za granicą oraz wspierania nauczycieli i dyrektorów w ich działaniach na rzecz edukacji polonijnej.
Pani Ministra wręczyła również Medale KEN. W gronie nagrodzonych znalazły się Panie: Anna Sardis, dyrektor Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Atenach oraz siostra Dorota Michna, dyrektor Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Reykjaviku z siedzibą w Keflaviku.
Dyrektorzy i kierownicy mieli również okazję poznać zasady protokołu dyplomatycznego.
Oprócz merytorycznych spotkań, konferencja była także okazją do integracji i wymiany doświadczeń między uczestnikami, co sprzyjało budowaniu współpracy między zaproszonymi dyrektorami i kierownikami. Wszyscy uczestnicy zakończyli konferencję zaopatrzeni w nową wiedzę, materiały szkoleniowe oraz gotowi do wdrażania nowych rozwiązań w swoich szkołach.
***
*** ***
***
*** ***
*** ***
*** ***
*** ***
***
***