Szkoła Polska im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach Szkoła Polska im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach

O szkole

 

Historia Szkoły Polskiej im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach

Zespół Szkół Ogólnokształcących przy Ambasadzie RP w Atenach powstał na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 lipca 1997 r.
19 września 1997 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 1997/98.

3 marca 2003 r.  Zespołowi Szkół w Atenach uroczyście nadane zostało imię. Jej Patronem został Zygmunt Mineyko – niezwykły Polak, powstaniec styczniowy –  bojownik o wolność Polski i Grecji. Jego bogata biografia łączy historie obu narodów – polskiego i greckiego, które w XIX w. z heroizmem próbowały się „wybić na Niepodległość”. Zygmuntowi Mineyce przyświecała szlachetna  idea walki „za wolność naszą i waszą”. Walczył najpierw w powstaniu styczniowym o niepodległość Polski, a potem w wojnie grecko-tureckiej i I wojnie bałkańskiej o wolność Grecji.
Zygmunt Mineyko był jednak nie tylko żołnierzem, ale także inżynierem, kartografem, archeologiem, korespondentem prasowym, komentatorem sportowym, pisarzem i poliglotą.

Jest to postać, która inspirować może także współcześnie wielu młodych ludzi. Jest pięknym przykładem tego, jak łączyć miłość do własnej Ojczyzny z szacunkiem
i przywiązaniem do kraju, który stał się  dla Zygmunta Mineyki drugim domem.

Zespół Szkół w Atenach prowadził od początku swojego istnienia zarówno nauczanie w systemie ramowym (nauczanie wszystkich obowiązujących w Polsce  przedmiotów), jak i nauczanie                 w systemie uzupełniającym (dla uczniów, którzy uczęszczali na co dzień do szkół greckich), w ramach którego prowadzone było (i nadal jest) nauczanie języka polskiego, wiedzy o Polsce oraz religii (w piątkowe popołudnia i w soboty).

W roku 2018 Zespół Szkół w Atenach  obchodził uroczyście 20-lecie swojej działalności,
a honorowym gościem uroczystości rocznicowych była Pierwsza Dama RP – Pani  Agata Kornhauser-Duda.

Ze względu na malejącą liczebność Polonii ateńskiej (kryzys grecki), a co za tym idzie – malejącą liczbę uczniów, nauczanie ramowe było  stopniowo „wygaszane”.

Z dniem 31 sierpnia 2021 r. (na mocy Zarządzenia nr 11 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 maja 2019 r.) Zespół Szkół w Atenach został przekształcony w Szkołę Polską,              która kontynuuje długą i piękną tradycję Zespołu Szkół, a zarazem wytycza nowe horyzonty swojej działalności zgodne z aktualnymi potrzebami lokalnego środowiska polonijnego
i zmieniającymi się warunkami jego funkcjonowania.

Zmiana organizacyjna szkoły przyszła w parze ze zmianą siedziby Placówki. Z dzielnicy Cholargos Szkoła  przeniesiona została do dzielnicy Egaleo, gdzie decyzją Urzędu Miasta użyczany                     jest Szkole Polskiej nieodpłatnie obiekt szkolny należących do Greckiej Szkoły Podstawowej nr 1.

10 czerwca 2023 r. Szkoła Polska w Atenach przeżyła historyczne wydarzenie – uroczystość przekazania Szkole nowego sztandaru z rąk samej Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej               Pani Elżbiety Witek.

Na Inauguracji roku szkolnego 2023/2024 obecni byli znakomici Goście w osobach Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEiN – Pana Piotra Semeniuka oraz Dyrektor ORPEG Pani Justyny Kralisz.

Szkoła Polska w Atenach prowadzi aktywną działalność edukacyjną i kulturalną, będąc jednym z najważniejszych – obok Ambasady RP w Atenach, Parafii Polskiej pw. Serca Chrystusa Zbawiciela oraz Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach –   ośrodków integrujących środowisko polonijne w Atenach.

Misją Szkoły jest krzewienie polskiej kultury, języka i tradycji wśród młodych ludzi o polskich korzeniach, a tym samym podtrzymywanie łączności Polaków żyjących w ateńskiej diasporze z Macierzą.

Działalność Szkoły przyczynia się również do promocji Polski i jej kultury w środowisku greckim oraz do budowania jak najlepszych relacji polsko-greckich w środowisku lokalnym.